Dlaczego content marketing jest ważny zarówno dla SEO, jak i dla pozyskiwania ruchu bezpośredniego w sklepie internetowym?

Przyjmijmy, że stoisz na rozdrożu leśnych dróg. Chcesz znaleźć nową trasę, ale musisz wrócić na konkretną godzinę do domu. Co zrobisz, mając pod ręką smartfona? Spróbujesz wygooglować. Pojawi się kilka pierwszych wyników, które sprawdzisz — przecież nie masz czasu na przeszukanie wszystkich, chodzi o jazdę! Masz, trasa znaleziona. Jedziesz. Niestety, za leśnym potokiem leżą powalone drzewa i jest pełno dziur. Omijając wyrwane konary, wpadasz w jedną z nich i psujesz rower. Jak go naprawić? Googlujesz. Pojawia się… ta sama witryna co poprzednio. Naprawiasz rower, jest ok. Po chwili myślisz: „Dwa problemy, jeden adresat. Jak to możliwe?”.

Najprawdopodobniej znalezione treści wpisane były w strategię content marketingu firmy, która jednocześnie prowadziła własnego bloga. Z jednej strony były to wartościowe informacje, których użyteczność była już tak duża, że inni użytkownicy bardzo często decydowali się na rozwiązania podane na owej witrynie. Z drugiej strony — witryna była dobrze zoptymalizowana pod kątem słów kluczowych (SEO), co pozwoliło Ci od razu znaleźć najlepszą odpowiedź.

Dlaczego?

1. Tworząc treści content marketingowe, musisz odpowiadać na wyzwania stawiane przez użytkowników. Przykładowo, jeśli sprzedajesz części do rowerów, możesz sprawdzić za pomocą narzędzia answerthepublic.com zapytania tworzone w Google dotyczące słowa kluczowego „rower”. Przegląd wyników da Ci pojęcie, jakie tematy związane z rowerami są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników i potencjalnych klientów. To Twój pierwszy krok do znalezienia tematu, który zarówno sprowadzi ruch na Twoją stronę, jak i pozwoli na wypozycjonowanie Twojego sklepu pod dane słowo kluczowe. Możesz od razu wyszukiwać „rower jak naprawić” i inne hasła, które dadzą Ci tematy do tworzenia treści, pozwalając Ci rozbudować witrynę o kolejne łączniki między firmą a wynikami wyszukiwania. Możesz tworzyć infografiki, video-poradniki, wpisy blogowe na konkretne tematy — ograniczeniem powinna być jedynie wyobraźnia oraz to, czy faktycznie tworzysz CM w odpowiedzi na problemy, z jakimi stykają się klienci.

2. Drugim powodem, dla którego CM jest ważny dla generowania ruchu na stronę to, że trafiasz od razu do ludzi zainteresowanych Twoim produktem czy usługami. Wyszukując konkretne frazy, wiedzą czego chcą. Twoja rola polega na tym, aby przekonać ich do zakupu właśnie u Ciebie. Intrygujące treści pozwolą zbudować wrażenie profesjonalizmu i zachęcić do akcji.

3. Content umieszczany na blogach pozwala regularnie podwyższać szansę na wyższe pozycje w Google, jeśli pozycjonuje się dane wpisy na odpowiednie frazy (SEO Copywriting). Jeśli treści te będą wystarczająco interesujące, jest duża szansa, że użytkownicy sami podlinkują do Twojej witryny, dzięki czemu zdobędziesz dodatkowe sieci prowadzące do strony i podbijasz jej wartość w oczach algorytmów Google. Jednorazowi klienci staną się zaś powracającymi i zapewnią stały ruch na stronie.

4. W pozycjonowaniu dużą rolę gra naturalne linkowanie — dzięki wysokiej jakości materiałom sprawisz, że użytkownicy staną się samodzielnymi „ambasadorami” marki, i zapewnią Ci nowe dojścia do witryny własnymi udostępnieniami Twoich treści. Regularne dodawanie wartościowych treści sprawi również, że użytkownik spędzi na Twojej witrynie więcej czasu, co z kolei przełoży się na lepszą pozycję witryny w oczach Google.

5. Prócz zdobywania nowego linkowania zewnętrznego, możesz tworzyć takie treści na stronę, które będą naturalnie łączyć się z innymi własnymi podstronami, tworząc lepsze linkowanie wewnętrzne.

6. Przy tradycyjnym pozycjonowaniu firmy często mamy do czynienia z konkurencją, w związku z czym rosną koszty przebicia się przez nich z własnym komunikatem. Firmy te pojawiają się w wynikach na najbardziej ogólne frazy. Dzięki tworzeniu treści CM np. w formie poradnika łatwiej jest trafić do mniejszej, ale bardziej zainteresowanej rozwiązaniem problemu grupy odbiorczej przy jednoczesnym pozycjonowaniu na dłuższe frazy, tzw. długi ogon.

Jesteś zainteresowany pozycjonowaniem sklepów internetowych opartych o Magento? Odwiedź ageno.pl

Użyteczne, intrygujące treści, tworzone z uwzględnieniem preferencji użytkowników pozwalając zarówno spełniać cele SEO, jak i generować ruch na stronę. Jeśli nie wiesz, jakie tematy można podjąć w Twojej firmie, zacznij od narzędzi podających frazy szukane przez odbiorcę — na pewno znajdą się takie, które dotąd nie wpadły do Twojej głowy, a są interesujące pod względem pozyskiwania ruchu. Sprawdź je i zastanów się, jaką strategię content marketingową wdrożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *